Hirudoterapie

Lenka Červíková - tel.: 604 192 130

Co je Hirudoterapie?

Hirudoterapie je léčebná metoda, při které se přikládají pijavice lékařské na specifická místa těla. Tato léčba je známá a popsaná v tradičním lidovém léčitelství, dnes se ale využívá na odborné úrovni.

Věda východní medicíny dokazuje souvislost jednotlivých bodů v souvislosti s vnitřními orgány. Léčení pijavicí lékařskou je komplexní léčbou organismu jako celku, ovlivňuje správnou funkci všech systémů těla.

Jak vlastně pijavice lékařské fungují?

Nemějte obavy, přisátí pijavice lékařské nebolí. Sliny pijavic obsahují analgetické utišující látky. Samotné kousnutí je popisováno jako mírné svědění, podobné svědění po komářím bodnutí.

Po přisátí začne pijavice vypouštět slinami do krve hostitele bioaktivní látky, jako jsou destabiláza působící proti srážení krve, či prostaglandin zajišťující regeneraci drobných cév, současně reguluje hladinu cukru v krvi a také upravuje hodnoty krevního tlaku. Dále bdelin, který působí protizánětlivě, histamin, tlumící alergické reakce, apyrázu upravující lepkavost krve, lipázy a esterázy rozkládající tuky. Nevýznamnější je ale hirudin, což je proteinová sloučenina, zabraňující srážlivost krve. Dále roztahuje vlásečnice, brání tvorbě krevních sraženin a rozkládá je.

Díky těmto látkám mají aplikace pijavice lékařské antisklerotické účinky. Zpevňují cévní stěny a zvyšují jejich elasticitu. Současně se slinami pijavice dostáváte do těla přírodní antibiotika.

Pijavice lékařská, hirudo medicinalis, patří mezi ohrožený druh a v přírodě se již nevyskytuje. Pijavice používáme z chovné biofarmy, jsou dodávány s certifikátem. Existuje více než 580 druhů pijavic, ale pouze Pijavice lékařská , hirudo medicinalis, má v sobě více než 150 druhů bioaktivních látek a enzymů a používá se k léčebným účelům. Ozdravné účinky vydrží v lidském těle 3 až 4 týdny od aplikace.

Postup aplikace

Před aplikací

7-10 dní před aplikací pijavice lékařské by klient neměl užívat léky, obsahující kys. Acetylsalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin aj.) a ntirevmatika (Ibuprofen, Brufen, Veral aj.)

V den výkonu se doporučuje nepožívat těžká, kořeněná a aromatická jídla, alkohol a kuřáci by neměli kouřit. Sprchovat se pouze čistou vodou, případně použít dětské mýdlo. Dále nepoužívat parfémy, také se nedoporučuje velká fyzická zátěž.

Při aplikaci

Nejprve proběhne konzultace terapeuta s pacientem a na základě získané anamnézy terapeut stanoví správné body přiložení pijavice. Dále je klient poučen o průběhu hirudoterapie a následné ošetření ranky po přisátí.

Po přiložení pijavice lékařské nastávává vlastní sání, které může trvat cca 20 – 60 minut. Celková doba procedury trvá maximálně 1,5 hodiny.

Po aplikaci

Po odstranění pijavice objevíme malé ranky, ze které může vytéct 15 – 30 ml krve. Menší množství krve může z ranky vytékat ještě 2-3 hodiny po aplikaci, v některých případech maximálně do 24 hodin. (každý organismus reaguje jinak)

Krvácení z ranky je součást terapie, proto se nedoporučuje nijak zastavovat. Ranka může mírně svědit, jako po bodnutí hmyzem, nesmí se však škrábat, aby se do ranky nezanesla infekce. Nepotírat alkoholem! Ranku můžeme potírat pouze tee tree olejem, nebo Fenistil gelem, který ulevuje od svědění a podráždění kůže.

Po proceduře může klient pociťovat únavu a žízeň. Proto je nutné dodržovat pitný režim. (2-3 lvody denně) Také se doporučuje vyhýbat fyzické námaze a dostatečně odpočívat.

Kontraindikace

Hirudoterapii nesmějí užívat těhotné ženy, lidé s chudokrevností (anémií krve), rakovinou, alergií na hirudin či jiné látky vypouštěné pijavicemi. Dále není vhodný pro osoby s nízkým tlakem (hypotenzí).

Pijavice léčí na 230 chorob!

Dlouholetá praxe dokazuje, že hirudoterapie se osvědčuje zejména při léčbě následujících chorob:

 • onemocnění srdce, vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • chronický zánět jater (hepatitida), cirhóza jater
 • antibiotická léčba – zlepšení transferu (přenosu) antibiotik do postižených tkání;
 • bronchitida, bronchiální astma
 • bolesti zad a kloubů, artróza, záněty svalů, revmatoidní artritida
 • onemocnění imunitního systému s kožními projevy (psoriáza – lupénka, ekzémy)
 • zánět slinivky břišní, žaludeční vředy,chronická zácpa
 • glaukom (zelený zákal), při zánětlivých onemocněních očí
 • antibiotická léčba - zlepšení transferu antibiotik do postižených tkání
 • diabetická noha, zlepšení mikrocirkulace pri počínající gangréně, protizánětlivý účinek
 • krevní podlitiny, otoky, traumata, hojení po zlomenininách
 • křečové žíly, povrchový zánět žil (tromboflebitida ), bércové vředy
 • gynekologická onemocnění (zánět vaječníků, dělohy, neplodnost - i u mužů)
 • zbytnění prostaty, hemeroidy
 • mikrochirurgie, plastická chirurgie, špatně se hojící rány
 • bolesti hlavy, nespavost, migrény, epilepsie, závratě, neurózy, při zánětech vnitřního ucha
 • detoxikace organismu, zvýšení pocitu vitality

 

© PortalWeb.cz Facebook Salon Růže Instagram Salon Růže Twitter Salon Růže Google+ Salon Růže

Použité fotografie na stránkách www.salon-ruze.cz jsou chráněny autorským zákonem, používání fotografií, textů nebo jejich částí bez svolení autora je zakázáno.

 
Kryoradio lipolýza 3D liposukce Ultra lipolýza Bělení zubů Iontová detoxikace organismu Depilace Kosmetika Parafínové zábaly Kolagenárium Profi solária Termohubnutí Infrasauna Vakové uhličité koupele Sprejové opálení Lymfodrenáže Myostimulátor Tejpování Masáže Polášková Manikúra Pedikúra Modeláž nehtů Hirudoterapie Prodlužování řas Permanenetní make-up Rekvalifikační kurzy Analýza TANITA